Orvosi javaslatok a bölcsőhalál esélyének csökkentésére
- Ne altasd hason a babát, főleg éjszaka ne, mikor nincs felügyelet alatt! A hason altatással az a baj, hogy a kilélegzett széndioxid felgyülemlik a baba körül és azt lélegzi újra vissza. Az orvosok ezért a háton altatást javasolják.
- Ha már forog a baba még több mindenre kell odafigyelned. Nagyon fontos, hogy ne puha felületen feküdjön a kicsi, mert akkor könnyen befúrhatja a fejét a matracba és könnyebben előállhat az előbb említett széndioxid-dús helyhez!
- Minden felesleges textíliát vegyél ki a babaágyból!
- Az ágy szélén ne tárolj textíliát, takarót vagy törölközőt, mert könnyen magára ránthatja azt a kicsi!
- Ne tegyél gyermeked alá párnát, a babának nincs rá szüksége, akkor sem ha sokat bukik!
- Kockázatot jelenthet az ágyvédő használata is. A baba alvás során túl közel kerülhet hozzá, így az elzárhatja a friss oxigén útját.
- A takarónál biztonságosabb az évszaknak megfelelő hálózsák, amit nem tud magára húzni.
- Ne legyen az ágyban játék vagy plüss!
- A baba a saját ágyában aludjon! A szülőkkel, testvérekkel való együttalvás rengeteg veszélyt rejt.
- Kerüld a vastag takarót, a közösen használt párnát! A közös alvás során könnyen előfordulhat, hogy a szülő véletlen a baba fölé rántja a takarót, ami megakadályozza őt a megfelelő légzésben.
- A túl meleg szoba és a túlöltöztetés is okozhatja a keringés összeomlását.
- Alváshoz a 19-20 fok az ideális.
- Öltöztetésnél pedig az a helyes, ha a babán 1 réteggel van több ruha, mint rajtad.
- A hirtelen csecsemőhalál gyakrabban fordul elő kis súlyú és koraszülött babáknál. Veszélyeztetettek még az oxigénhiányt szenvedett babák, azok akiknek a szülei dohányoznak és nagyobb a rizikó, ha már fordult elő ilyen a családban. Ezekben az esetekben rendkívül fontos és orvosok által is ajánlott a légzésfigyelő használata.
A légzésfigyelő önmagában még nem menti meg a baba életét, de lehetőséget teremt, hogy te még időben megtedd a szükséges lépéseket!