Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Hungarian
Kategóriák / Termékek

Gyerekülés szabályok és ülésmagasító kresz szerinti használata

Gyerekülés szabályok és ülésmagasító kresz szerinti használata

Gyerekülés elől - Biztonságos? Szabályos? ...

Az talán nem kérdés, hogy a gyermeknek autózás során gyerekülésben kell ülnie. Eddig rendben is vagyunk, de hol helyezkedjen el a gyerekülés? Hol szabályos és hol a legbiztonságosabb? Az ülésmagasító mikortól használható a gyerekülés helyett? És az mikor hagyható el? 

Ha tanácstalan vagy, vagy egyszerűen csak biztosra szeretnél menni, hogy a megfelelő módon szállítod autótokban a kisbabád, vagy kicsit már nagyobb gyermeked, olvasd el cikkünket. A fentebb említett kérdésekre mind választ adunk!

Az élet a gyermek születése után sem áll le, sőt esetenként egyre több helyre kell autóval utaznunk. Emellett ugyanúgy szeretnénk részt venni a családi ünnepségeken, ugyanúgy elmennénk nyaralni, kirándulni, vagy bevásárolni az autóval. Na de hova helyezzük a gyerekülést? Mikortól ülhet elől a gyerek? Hol szabályos és hol a legbiztonságosabb a kisbaba számára? Az ülésmagasító mikortól használható? A következőkben sorra vesszük ezeket a kérdéseket. 



Kresz gyerekülés szabályok

 

Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet kimondja, hogy:

„a gépkocsiban vagy a mopedautóban 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testméretéhez és testsúlyához igazodó kialakítású gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.”

 

A rendeletben megfogalmazott gyermekbiztonsági rendszer az autóba beköthető babahordozót, a gyerekülést és az ülésmagasítót jelenti. Tehát 150 cm alatti gyermek autóban történő szállításához mindenképp szükség van autóba köthető babahordozóra, gyerekülésre, vagy ülésmagasítóra. A kérdés már csak az, hogy mikor, melyiket, hol és hogyan kell használni. 

 

Csecsemő utaztatása autóban

Mivel a csecsemőt még nem szabad ültetni, így az autóban történő utaztatása babahordozóban történik. Mivel a csecsemő életkori sajátossága, hogy teste egészéhez képest arányaiban nagyobb a feje, nyaki izomzata pedig még fejletlen, ezért csecsemők esetén a babahordozót és a gyerekülést az autóban menetiránynak ellentétesen kell elhelyezni. A kisbaba nyaka ugyanis így kapja menetközben a legbiztosabb támasztékot. A legkisebb gyermekeknek szánt gyerekülések (0 és 0+ ) eleve úgy vannak kialakítva, hogy nem is lehetséges őket menetiránnyal szemben rögzíteni.

Egyes országokban előírások is szabályozzák, hogy a gyermek 2 éves korig kizárólag menetiránynak ellentétesen ültethető a gépjárműbe, mert így a legbiztonságosabb. Magyarországon az ültetés iránya nincs jogszabályban rögzítve.

 

csecsemő szállítása autóban

 

Gyerekülés elhelyezése első ülésen

Gyakori kérdés a szülők körében, hogy egyrészt utazhat-e gyermek első ülésen és ha igen, mikortól ülhet elől a gyerek?

A magyarországi jogszabályok szerint a gyermek a vezető ülésen kívül az autó bármely ülésén utazhat, így tehát elől, a vezető ülés melletti anyósülésen is. 

Az anyósülésen menetirányban ellentétesen azonban (jellemzően a babahordozó helyezkedik el így) biztonsági okokból kizárólag akkor szállítható a gyermek, ha az ülés előtt nincs légzsák, vagy az kikapcsolt állapotú. Ebben az üléspozícióban ugyanis a kinyíló légzsák nem védené a babát, hanem veszélyt jelentene rá. Ha a gyermek menetiránnyal szemben ül az anyósülésen, akkor a légzsák maradhat.

Bár a gyerekülés az autóban elől és hátul is elhelyezhető a legbiztonságosabb helye a hátsó üléseken van. 

 

Meddig kell gyerekülés?

Abban a kérdésben, hogy meddig kell-, illetve mikortól nem kell gyerekülés, sokszor az a tévhit kering, hogy ezt az életkor dönti el. Nos, nem így van, a gyerekülés használatának kötelezettségét a gyermek magassága szabja meg. (Egészen addig, míg el nem éri a 18 éves kort, 18 éves kor felett a gyerekülés magasságtól függetlenül elhagyható.)

A gyerekülést az első és a hátsó üléseken eltérő magassági határ eléréséig kell használni.

A gyerekülést a hátsó üléseken addig kell használni, amíg a gyermek el nem éri a 135 cm-es magasságot, az elülső ülésekre a határ a 150 cm-es magasság. Fontos azonban ügyelni rá, hogy csak akkor hagyjátok el a gyerekülést, ha úgy ítélitek meg, hogy a gyermeket a biztonsági őv immáron megfelelően tartja, a pánt nem a nyakánál, hanem a vállánál húzódik, ha esetleg a súlya miatt nem így lenne, legalább egy ülésmagasítót még mindenképp használjatok.

gyerekülés szabályok biztonsági öv használata

 

Ülésmagasító kresz
 

Mikortól használható az ülésmagasító?

Az ülésmagasító használatát tekintve gyakran merül fel a kérdés, hogy mikortól lehet ülésmagasítót használni, az ülésmagasító hány éves kortól ajánlott


Az ülésmagasító használata már némileg idősebb gyermekek számára szükséges, de nem az életkor szabja meg a használat-, a használhatóság kezdetét, hanem ahogyan a gyerekülések esetében, úgy itt is a magasság a döntő szempont.

Akkor kell ülésmagasító, ha a gyerek már 135 cm-nél magasabb, tehát kinőtte a gyerekülést, de az autó biztonsági öve magasító nélkül még nem rögzíti őt megfelelően (túl magasan helyezkedik el, így a nyakánál szorítja a gyermeket. Az ülésmagasítóra általában csak rövid időre 1-2 évre van szükség. 

 

ülésmagasító mikortól meddig kell

 

Ülésmagasító mikortól nem kell?


Igazából azt, hogy az ülésmagasító meddig kell, ti magatok fogjátok megtapasztalni. Nézzétek meg, miként tudjátok bekötni a gyermek felett a biztonsági övet. Ha úgy látjátok, hogy az megfelelően-, és ott tart, ahol kell: nem vágja a nyakat, akkor az ülésmagasító kresz szerint elhagyható.  


biztonsági öv gyereknél


Speciális esetek


Lényegében összefoglalva elmondhatjuk, hogy 150 centiméter alatti gyermek számára az autóban történő szállításhoz gyerekülésre, vagy ülésmagasítóra van szükség. Vannak azonban speciális esetek, melyekben ezek a szabályok felülíródnak. 

Abban az esetben, ha a gyermek orvosi felmentéssel rendelkezik az autóban használatos gyermekbiztonsági rendszerek használata alól, természetesen a fentebbi szabályok nem érvényesek a szállítására.

 

És mi a helyzet akkor, ha a veterán autótokban nincs hátul biztonsági öv?

Lehetnek még a forgalomban ilyen autók, tipikusan a régebbi ladák, trabantok és skodák eshetnek bele ebbe a kategóriába. Ezekbe az autókba nem lehet gyerekülést rögzíteni, így érthető biztonsági okok miatt, 3 éves kor alatt nem szállítható bennük gyermek. 3 éves kor feletti gyermek kizárólag az autó hátsó ülésein utazhat.


Az, hogy a gyermek számára súlyának és magasságának megfelelő gyermekülést válassz, nagyban hozzájárul biztonsága biztosításához. A fenti szabályokat és előírásokat ne azért tartsd be, mert tartasz az esetleges rendőri bírságtól, hanem azért, mert csak így biztosíthatod gyermeked számára utazás során a legnagyobb biztonságot!