A bébiőr és légzésfigyelő közti különbség
A légzésfigyelő mire való
A légzésfigyelő, ahogyan a neve is utal rá, a kisbaba légzését figyeli. A legtöbb ilyen készüléket a gyermek kiságyába, a matrac alá kell helyezni, majd beüzemelés után a készülék finom szenzorai a mozgás alapján figyelik a csecsemő légzésének ritmusát.
Ha egy légzés kimarad, vagy (egyes termékek esetén) ha csökken a légzés száma, a készülék rögtön riasztással jelez a szülőknek.
A legtöbb szülő retteg a bölcsőhalál esetleges előfordulásától, számukra nyújt megkönnyebbülést a légzésfigyelő használata. Hiszen a tudat, hogy a készülék jelez ha baj van, megnyugtató biztonságérzetet nyújt. (Arról, hogy a légzésfigyelőt meddig ajánlott használni, ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.)
A készülék jelzése természetesen önmagában még nem elég ahhoz, hogy a légzési zavar, fulladás megszűnjön. Ezek a készülékek csak jelezik a szülők felé a bajt, beavatkozásra nem képesek. Ezért mindenképp ajánljuk minden gyermeket váró párnak az újszülött- és csecsemő újraélesztési tanfolyam elvégzését.
A bébiőr mire való
A bébiőr bár hasonló feladatot lát el, mint a légzésfigyelő, mégsem összekeverendő azzal. A bébiőr a baba megfigyelését teszi lehetővé hang- és bizonyos készülékek esetén kép közvetítésével is. A készülékek külön baba- és szülői egységekkel rendelkeznek. A baba egység közvetít a szülői egység felé. A bébiőrt akkor használják a szülők, ha szeretnék gyermeküket szemmel (és füllel :) ) tartani akkor is, mikor ők nem tartózkodnak a gyermekkel egy légtérben.
A bébiőr hasznos segítséget nyújt, ha a szülőnek házimunkát kell végeznie, vagy bármely egyéb okból el kell hagynia a gyermekével közös légteret, szobát, miközben a gyermek a kiságyában pihen, vagy akár a mászókában játszik. (A bébiőr működéséről és típusairól itt írtunk bővebben.)
A légzésfigyelő tehát egy jóval specifikusabb készülék a bébiőrnél, hiszen az kifejezetten és kizárólagosan a gyermek légzését figyeli. A bébiőr ezzel szemben arra ad lehetőséget, hogy mi magunk figyeljük meg a gyermeket a készülék által: halljuk meg a sírását, vagy gügyögését a másik szobából, figyelemmel kísérjük tevékenységét a lakás bármely pontjából.
Hogy te magad melyik készülék beszerzését érzed szükségesnek, rajtad áll. Lényegében mindkét készülék bár hasonló, mégis más-más funkciót lát el. A légzésfigyelő életet menthet, a bébiőr pedig megkönnyíti a szülők hétköznapjait.