Babakocsi típusok
Ahhoz, hogy lássuk, mennyire éri meg, vagy sem 3in1 babakocsiba fektetni, nézzük meg, milyen sajátosságokkal rendelkeznek az egyes babakocsi típusok.
Hagyományos babakocsik
Sajnos a mai modernebb darabokhoz képest ezek a járgányok elég sok negatívummal rendelkeznek. A hagyományos babakocsik meglehetősen nehezek, így például tömegközlekedésre kevésbé alkalmasak. Nehéz súlyuk miatt ugyanis egyedül rendkívül nehéz őket emelgetni, így például a busz lépcsőjén fel, vagy a metro aluljáróba le, szinte lehetetlen egyedül eljutni vele.
Szerencsére már nem túl gyakran, de azért még mindig akadnak közöttük olyan modellek, amiknek a kerekei nem is bolygósíthatók. A nem bolygósítható kerekesekkel a manőverezés igazi rémálom a tömött bevásárlóközpontokban, utcákon és a tömegközlekedési eszközökön egyaránt. A nehéz irányíthatóságot tovább fokozza a legtöbbször rossz rugózás, ami miatt ráadásul a kisbaba számára sem a legkényelmesebb közlekedési eszköz.
Hátrányaik közé tartozik még a hagyományos babakocsiknak, hogy hatalmas helyet foglalnak el az autónk csomagtartójában.
A hagyományos babakocsikat a gyermek 1 éves koráig használhatjuk, utána a legtöbb esetben átváltunk egy könnyebb súlyú és egyszerűen irányítható sport babakocsira.
Azért van a hagyományos babakocsiknak is előnyük, mégpedig az, hogy a kialakításuknak köszönhetően, nagyon jól megvédik a babákat a különböző időjárási viszonyoktól.
A hagyományos, vagy a 3in1 babakocsi éri meg jobban? A hagyományos babakocsi ára jóval kedvezőbb, mint a 3in1 modelleké, de a sok hátrány miatt használatuk a mindennapok során rendkívül sok bosszúságot eredményezhet, így a hagyományos kocsikkal szemben határozottan a 3in1 modellek a nyerők.
2in1 babakocsik
A hagyományos babakocsikhoz képest a 2in1 babakocsik már jóval korszerűbbek és komfortosabb használatot tesznek lehetővé. Bár a legtöbb esetben ár tekintetében valamivel borsosabbak, mint a hagyományos modellek, hosszú távon visszahozzák az árkülönbséget. A 2in1 babakocsik ugyanis tartalmaznak egy mély részt, amiben a baba már újszülött kora óta biztonságosan és kényelmesen utazhat, valamint egy sport részt is, amire a gyermek 1 éves kora körül lesz szükség.
Míg a legtöbb hagyományos babakocsiban addig tudjuk utaztatni a babát, míg meg nem tanul ülni, addig a 2in1 kocsikkal a baba megszületésétől a babakocsis korszak végéig bátran közlekedhetünk, nem lesz szükség idő közben új, könnyebb kocsit beszerezni.
3in1 babakocsik
A 3in1 babakocsikat nevükhöz híven, három funkcióban tudjuk használni: hagyományos babakocsiként, sport babakocsiként és mózeskosár és/vagy autós ülésként egyaránt. (A legtöbb esetben a mózeskosár ugyanis autós ülésként is használható. Ez egy nagyon praktikus funkció, mert ha elalszik a baba, vízszintbe tudjuk fektetni, ezzel kímélve a gerincét séta vagy utazás közben. Az ezzel a funkcióval is bíró kocsikat azonban sok helyen már inkább 4in1 kocsiknak kevezik.) A három, vagy több funkcó használatát a mltifunkciós kocsiknál ugyanaz a váz teszi lehetővé.
A 2in1 babakocsikhoz képest a 3in1 babakocsi a mózeskosár és/vagy autós ülés funkciójával tud többet. Természetesen ezzel a többletfunkcióval arányosan a 3in1 babakocsi ára valamivel magasabb is mint a 2in1 babakocsiké.
A 3in1 babakocsik előnye, hogy az esetek többségében jó rugózással bírnak, így a kisebb-nagyobb járdahibák ellenére is kényelmesen tud pihenni bennük a kisbaba. A mózeskosárnak köszönhetően a baba könnyen mozgatható ki-be a kocsiból. Így például nem kell felkelteni ha a séta után beültetnénk a gyermeket az autóba, vagy ha a lépcsőházunkhoz érve lent kell hagynunk a babakocsit a tárolóban. Viszont hagyományos babakocsi funkciójában a kocsi meglehetősen nehéz, így a tömegközlekedés ezzel sem a legkényelmesebb opció.
Megéri-e a 3in1 funkció a magasabb árat?
Egy 3in1, multifunkciós babakocsi ára nagyjából 70-100 000 Ft között mozog. (Természetesen lehet ennél olcsóbban és drágábban is vásárolni, olcsóbban, 1-1 akciót kifogva, 2-10x-es áron pedig például 1-1 designer kocsi esetén.)
Egy egyszerűbb sport babakocsi, amire a gyermeknek nagyjából 1 éves korától lesz szüksége, a legjobb esetben nagyjából 40-60 000 Ft, egy mózeskosár ára szintén nagyjából 40-50 000 Ft. Ha ezt a két eszközt külön-külön vásárolod meg, a legjobb helyzetben, a legnagyobb akciók mellett is nagyjából 100 000 Ft-os összegre számíthatsz. Ám ezekben az eszközökben még nem tudod majd az újszülött kisbabát sétálni vinni, ahhoz ugyanis egy "hagyományos", fekvő helyzetet lehetővé tevő kocsira lesz szükséged, gyakorlatilag plusz egy kocsira.
Mivel már a sportkocsi és a babahordozó árából be lehet szerezni egy egyszerűbb 3in1 babakocsit, így ár tekintetében egyértelműen jobban megéri egy ilyen multifunkciós kocsiba befektetni, mint külön megvásárolni a 3 (esetleg 4) elemet.
Az, hogy megéri természetesen önmagában még nem feltétlen azt jelenti, hogy neked is mindenképpen szükséges van egy ilyen eszközre. Ezt kizárólag te magad tudod megítélni. Ha a korábbi gyermekek után megmaradt a mózeskosár, vagy a sport kocsi, esetleg kaptál egyet a rokonságtól, vagy tudod, hogy nem lesz szükséged, igényed egyik-vagy másik funkcióra, ne vágd bele magad feleslegesen egy ilyen nagyobb befektetésbe.
Ha azonban az első gyermek érkezik, plán ha a terveitek szerint őt nem sokkal később követik még a ksitesók, akkor mindenképp érdemes lehet egy minőségibb 3in1, vagy akár 4in1 babakocsiba fektetni.